Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/u9044528/amerikanvizeniz.com/wp-content/plugins/qtranslate-x/qtranslate_frontend.php on line 497

Warning: Parameter 2 to qtranxf_postsFilter() expected to be a reference, value given in /home/u9044528/amerikanvizeniz.com/wp-includes/class-wp-hook.php on line 310

Warning: Parameter 2 to qtranxf_postsFilter() expected to be a reference, value given in /home/u9044528/amerikanvizeniz.com/wp-includes/class-wp-hook.php on line 310

Warning: Parameter 2 to qtranxf_postsFilter() expected to be a reference, value given in /home/u9044528/amerikanvizeniz.com/wp-includes/class-wp-hook.php on line 310

Warning: Parameter 2 to qtranxf_postsFilter() expected to be a reference, value given in /home/u9044528/amerikanvizeniz.com/wp-includes/class-wp-hook.php on line 310
L1 Sıkça Sorulan Sorular - Amerikan Vizeniz Warning: Parameter 2 to qtranxf_postsFilter() expected to be a reference, value given in /home/u9044528/amerikanvizeniz.com/wp-includes/class-wp-hook.php on line 310
class="page-template-default page page-id-8655 wpb-js-composer js-comp-ver-4.11.2 vc_responsive" data-nicescroll-cursorcolor="" data-nicescroll-cursorwidth="7px">

Follow Us:

L1 Sıkça Sorulan Sorular

Home L1 Sıkça Sorulan Sorular

L1 Sıkça Sorulan Sorular

L1 Vize Nedir?

L-1, hem kendi ülkesinde hem de ABD’de ofisi olan ya da ABD’de kendi ülke çıkarlarını ve faaliyetlerini sürdürürken yeni bir ofis açmayı amaçlayan uluslararası bir şirketin belirli çalışanlarına sunulan göçmen olmayan bir vizedir. . Şirket içi transfer vizesi, L-1 statüsünün verilmesinden önceki son üç yıl içinde şirket için yurtdışında en az bir yıl çalıştıktan sonra nitelikli yabancı işçilerin şirketin ABD ofisine taşınmasına izin verir. ABD ofisi, ana şirketin, şubenin, bağlılığın veya yabancı şirketin bağlı kuruluşu olmalıdır.

L-1 Vize'nin faydaları nelerdir?

L-1A vizesinin en önemli faydalarından biri, vize sahibinin “ikili amaçlı” taşıyabilmesidir; bu, L-1A sahibinin başvurusunu olumsuz etkilemeden daimi ikamet başvurusunda bulunabileceği anlamına gelir. ve L-1A vizesinin bakımı için. Bu, L-1 vizelerinin E-2’nin üzerinde olması büyük bir avantaj. Yatırımcı vizeleri, E-2 vizeleri “ikili amaçlı” için özel olarak izin vermiyor.

Daimi ikamet başvurusunda bulunan L-1A sahibinin, Yeşil Kart başvurusu için zaman ve masraf tüketen ve oldukça teknik bir prosedür olan İş Sertifikasını atlayabilmesi de çok önemlidir.

H-1B’den farklı olarak, ihraç için mevcut L-1 vizesi sayısında kota sınırı veya sorunu yoktur. Ayrıca, Premium İşleme hizmetini tercih ederseniz, işlem süresi sadece iki haftaya kadar hızlandırabilir.

L-1 vize sahiplerinin ABD’ye girip çıkmalarına veya L-1 statüsü sona erinceye kadar sürekli olarak burada kalmalarına izin verilir.

Bağımlılarınız, yani 21 yaşın altındaki eş ve bekar çocuklar, türev L vizesi alabilirler.

L-1’lerin eşi, bir İstihdam Yetki Kartı için başvurabilir ve herhangi bir işveren için çalışabilir.

EB-5 milyon dolarlık yatırımcı programından farklı olarak, L-1A sahipleri, yeşil kart başvurusu onaylandıktan sonra EB-5 adaylarına verilen koşullu yeşil kart yerine resmi yeşil kart alır.

L-1 için gereken asgari yatırım tutarı, EB-5 milyon dolarlık yatırımcı programından çok daha düşüktür.

L-1 şirketleri, EB-5’in belirlediği gibi 10 iş yaratma zorunluluğunu yaşamamaktadır. İstihdam fırsatları yaratma baskısı L-1’de nispeten düşük.

H-1B ve Çalışma Sertifikası uygulamalarından farklı olarak, L-1’ler ve onun takip eden yeşil kart başvurularında katı bir ücret gereksinimi yoktur. Şirketin sıkı ve sık sık çarpıtılan hükümet maaş verileriyle yüzleşme baskısı mevcut değildir.

En az lisans derecesine sahip bir kişiyi veya eşdeğerini gerektiren H-1B’den farklı olarak, L-1A’nın eğitim gereksinimi yoktur. Aksine, ana şirket sistemi içerisinde yönetici veya yönetici pozisyonunda çalışan son üç yıl içinde yalnızca en az bir yıllık deneyim gerektirir.

İşverenin geçerli bir ücret talebi alması gerekiyor mu?

Hayır, ABD’de L-1 vizesiyle çalışmanın ek büyük avantajı bu. Bu, özellikle Yeşil Kart işlemi için geçerlidir.

``Battaniye L-1 dilekçesi`` nedir?

Blanket L-1 dilekçeleri, büyük şirketler tarafından, her birine ayrı ayrı sponsorluk eğitimi vermeden daha fazla sayıda çalışanı transfer etmek için kullanılır.

Hangi tür işletmeler L-1 vizesi için dilekçe verebilir?

Uluslararası ilişki mevcut olduğu ve diğer yatırım gereksinimi karşılandığı sürece, L-1’deki yöneticilerini ve yöneticilerini ABD’ye devretmek için herhangi bir şirketin şirketi başvurabilir.

L-1A ve L-1B vizesi arasındaki fark nedir?

L-1A vizeleri yöneticilere ve yöneticilere özel olarak ayrılmıştır ve başvuru sahibinin Yeşil Kart başvurusu için İş Sertifikası’nı atlamasına izin verecektir.

L-1B vizeleri, şirketin ürünleri ve prosedürleri konusunda uzman bilgisi olan yönetim veya icra pozisyonlarında olmayan kilit çalışanlar içindir. L-1B başvuru sahipleri hala Yeşil Kart başvurusunda bulunmaya hak kazanıyorlar, ancak İş Sertifikası bölümünden geçmeleri gerekiyor.

``Yönetici`` tanımı nedir?

“Yönetici” öncelikli olarak tanımlanır:

Organizasyonun organizasyonunu, departmanını, alt bölümünü, fonksiyonunu veya bileşenini yönetir;

Diğer denetleyici, profesyonel veya idari çalışanların çalışmalarını denetler ve kontrol eder veya kuruluş veya departman içindeki veya kuruluşun alt bölümündeki önemli bir işlevi yönetir;

Personel eylemlerini işe alma ve işten çıkarma veya tavsiye etme yetkisine sahipse veya doğrudan denetim yoksa, hiyerarşi içinde veya yönetilen işlevde üst düzey işlev görür; ve

Faaliyetin veya işlevin günlük işlemleri hakkında takdir yetkisi kullanır.

``Yönetici`` nin tanımı nedir?

“İcra” öncelikle bir kişi olarak tanımlanır:

Kuruluşun yönetimini veya ana bir bileşeni veya işlevi yönetir;

Hedef ve politikalar oluşturur;

İsteğe bağlı karar vermede enlem enlemleri kullanır; ve

Üst düzey yöneticilerden, yönetim kurulundan veya hissedarlardan sadece genel denetim veya yönlendirme alır.

``Uzmanlaşmış Bilgi`` nin tanımı nedir?

“Uzman bilgisine” sahip bir kişi, şirketin ürünü, hizmeti, araştırması, ekipmanı, teknikleri, yönetimi veya diğer çıkarları ve piyasadaki uygulamaları hakkında uzmanlaşmış bilgisine sahip biri olarak tanımlanır; veya şirketin süreçleri veya prosedürleri hakkında ileri veya özel bilgileri olan biri olarak.

“Uzmanlık bilgisi” olan bir kişinin özellikleri:

İşverenin pazardaki rekabet edebilirliği için değerli olan bilgiye sahip olmak;

ABD’deki işverenin yabancı işletme prosedürleri konusundaki bilgisine katkıda bulunmak için benzersiz niteliktedir;

Yabancı işverenin kilit bir çalışanı olmuş ve işverenin verimliliğini, rekabetçiliğini, imajını veya finansal durumunu artıran önemli görevler verilmiştir; ve

Sadece bu işverenle ilgili geniş kapsamlı tecrübe ile edinilebilecek bilgiye sahip olur.

L-1 vizesi alma prosedürü nedir?

E-2 başvurularının aksine, Kanadalılar dışındaki L-1 başvuruları için doğrudan konsolosluk başvurusu ya da mülakat mevcut değildir (aşağıdaki açıklamaya bakınız). Her L-1 başvurusu / dilekçesi, önce Kanadalıların başvurusu haricinde, USCIS tarafından sunulmalı ve onaylanmalıdır.

Bir başvuru sahibi ABD’deki statüsünü değiştirmek istiyorsa, USCIS’in onayı başvuru sahibine L-1 statüsü verecektir. Bununla birlikte, başvuru sahibi ABD’den ayrıldığında, ABD Konsolosluğu’nda L-1’de ABD’ye dönmeden önce L-1 vize görüşmesi yapması gerekecektir.

İlk başvuru ABD’de bulunmayan bir başvuru sahibi için ise, USCIS L-1 başvurusunu / dilekçesini onayladığında, başvuru sahibi konsolosluk ile vize görüşmesi planlamalıdır. Vize, konsolosluk tarafından verildikten sonra, başvuru sahibi verilen vize ile ABD’ye girip kalabilir.

Kanadalılar için L-1 başvuru prosedürü nedir?

Diğer ülkelerden gelen başvuru sahiplerinin aksine, Kanada’dan gelen başvuru sahipleri ABD-Kanada kara sınırına giriş limanında veya Kanada’da Amerika Birleşik Devletleri ön-temizleme / ön-uçuş istasyonunda L-1 vize durumu için dilekçelerini sunabilirler. Dilekçenin sınır ofisi veya istasyon tarafından onaylanması durumunda, yararlanıcıya (L-1 çalışanı) onaylanmış izinli konaklama süresini gösteren damgalı bir I-94 (Varış Ayrılma Kaydı) verilecektir. Sınır ofisi L-1 dilekçesini USCIS Nebraska Servis Merkezine (NSC) gönderecek. MGK bir başvuru ücreti makbuzu verecek ve ardından dilekçeye veya avukata bir onay bildirimi verecektir.

Bununla birlikte, bu kolaylığa rağmen, dilekçe alanının sınır ofisine veya istasyona içeriği, USCIS’e sunulan diğer L-1 dilekçeleriyle aynıdır. Başka bir deyişle, dilekçe, USCIS’e sunulan dilekçeler gibi gerekli tüm belgeleri ve dosyalama ücretlerini içermelidir.

L-1 vize başvurumun onaylanmasına yardımcı olmak için hangi belgeler sunulmalıdır?

L-1 başvurusu için gerekli belgeler kapsamlı. Bununla birlikte, L-1 dilekçe mektubuyla birlikte, dilekçenin, göçmenlik düzenlemeleri uyarınca istenen bütün gerçekleri ispatlamak için en azından yabancı ebeveyn veya bağlı şirketten, ABD şirketinden ve yararlanıcıdan (devredilmiş yönetici) belgeler sunması gerekir.

Dilekçem onaylandıktan sonra bir konsoloslukta vize başvurusunda bulunmam gerekiyor mu?

ABD konsolosluğundaki vize başvurusu için gerekli belgeler nispeten basittir. Vize başvuru sahibi şunları sağlamalıdır:

Form DS-160;

Yakın zamanda çekilmiş bir vesikalık fotoğraf;

Amerika Birleşik Devletleri’ne seyahatinizden en az altı ay seyahat için geçerli olan pasaport;

USCIS L-1 Onay Bildirimi;

Göçmen olmayan vize için I-129 Formunun ve L-1 dilekçe paketinin kopyası. Bu dilekçe, işveren tarafından USCIS’e yapılır ve vize başvurusunda bulunan L-1 Vize başvurusu yapmadan önce onaylanması gerekir.

Aile üyeleri, aile ilişkisini kanıtlamak için evlilik cüzdanı veya doğum belgesi gibi belgeler sağlamalıdır.

Aile üyelerim çalışabilir ve / veya okula gidebilir mi?

Eşiniz, EAD’sini aldıktan sonra çalışmaya hak kazanacaktır. Küçük çocuklar ABD’deki devlet okullarına ve özel okullara devam edebilecek, ancak istihdam edilemeyebilir.

L-1 vizesi sahipleri Yeşil Kart için başvurabilir mi?

Evet, bu L-1 vizesinin E-2 vizesine göre en belirgin avantajlarından biri. L-1 vizesi “ikili amaca” izin verir, yani vize sahiplerinin kalıcı ikamet başvurusunda bulunmak amacıyla vize alanlarına ülkeye girmelerine izin verilir.

L-1 vizesi ne kadar sürer?

İlk L-1 vizesi bir yıllığına yeni bir şirkete verilir. ABD şirketi yeni değilse ve bir yıldan fazla bir süredir var ise, ilk vize süresi üç yıl kadar olabilir. Yeni bir şirkete yönelik ilk bir yıllık kısıtlama, esasen iş ve başvuru sahibinin tüm gereklilikleri yerine getirdiğinden, işletmenin uygulanabilir olduğundan, çalışanın dilekçede belirtildiği gibi yönetim, yürütme veya özel bilgi görevleri gerçekleştirmesini sağlamak ve meşru iş. Bundan sonra, L-1A için toplam 7 yıl, L-1B için 5 yıl olmak üzere 3 yıllık artışlarla yenileme yapılabilir.

Konaklama süremi L-1 vizesinde nasıl uzatabilirim?

L-1 vizesinde kalış sürenizi uzatmak, USCIS aracılığıyla yapılan ilk dilekçe sürecine benzer. L-Eki ile birlikte I-129 Formlarını ve ayrıca şirketinizin L-gereksinimlerini karşıladığını belirten destekleyici belgelerin yeni versiyonlarını (vergi iadeleri, organizasyon şemaları, şirket bordrosu vb.) Göndermeniz gerekir. 1 vize L-1A sahipleri, kalma süresini 7 yıla kadar uzatabilir ve L-1B sahipleri, 5 yıla kadar uzayabilir.

L-1 uygulaması için normal işlem süresi nedir?

Bir L-1 uygulaması için normal işlem süresi normal uygulama altında 2 ay ila 4 ay veya 5 ay arasında değişebilir ve premium işlem isteniyorsa iki haftaya kadar hızlandırılabilir.

L-1A vizesine hak kazanmak için asgari eğitim şartı var mı?

Hayır, asgari eğitim şartı yoktur. Ancak, bir yönetici olarak geliyorsanız, ana şirket veya ana şirkete bağlı olarak son 3 yıl içerisinde en az 1 yıl boyunca Yönetici veya Yönetici olarak çalışmış olmanız gerekir. Karşılık gelen eğitim arka planı kesinlikle uygulamaya yardımcı olur.

L-1 vizesi USCIS onayını almadan konsolosluk işlemleri sunuyor mu?

Hayır, L-1 dilekçesi önce USCIS tarafından işlenmelidir. Çalışanın ABD dışında olması durumunda, çalışanın gerçek L-1 vizesini alabilmesi için USCIS onayına dayanan bir konsolosluk / elçilikte görüşmesi gerekir.

L-1 vizesini reddetmenin olası nedenleri nelerdir?

USCIS ve Konsolosluk, tüm L-1 başvurularını onaylama ve reddetme yetkisine sahiptir. Başka bir deyişle, uygun gördükleri herhangi bir zemindeki uygulamaları reddedebilirler. Sıkça görülen reddetme gerekçesi, memurun yabancı ana şirketi ve ABD şirketinin L-1 dilekçesini onaylamadığına karar verdiğini tespit etmesidir. Sıkça görülen bir reddetme temeli, çalışanlar tarafından yapılacak iş görevlerinin L-1A veya L-1B gerekliliği için gerekenleri karşılamamasıdır.

L-1 başvurum reddedilirse ne olur?

USCIS genellikle bir uygulamayı tamamen reddetmez. Bunun yerine, ofis Ek Kanıt Talebi yayınlayacak ve dilekçenin başvuruyu tamamlamasına izin verecektir. RFE uygun bir şekilde ele alındığı ve yanıtlandığı sürece, dava halen onaylanacaktır.

Durum değişikliği için bir dilekçe, USCIS tarafından reddedilirse, yararlanıcının hala statüde olup olmamasına bağlı olarak, derhal ABD’den ayrılmak zorunda kalabilir. Yararlanıcı başka bir statüde ise, halen o anki süresi dolmamış statüsünde ABD’de kalabilir.

Mülakattan sonra bir başvurunun reddedilmesi durumunda, konsolosluk DHS / USCIS’e temel dilekçenin iptal edildiğine dair görüşlerini bildirecek. USCIS onayını tekrar doğrulayabilir veya konsolosluğun iptalini kabul edebilir. Dilekçenin niteliğine ve sebeplerine bağlı olarak, USCIS veya konsolosluk tarafından iptal edilen şirket, yeniden başvuru yapabilir (hataları düzelttikten sonra).

L-1 vizesiyle işleri devredebilir veya değiştirebilir miyim?

Çok uluslu grubun (diğer şubelerinden biri, bir yan kuruluş veya bir bağlı şirket) nitelikli bir üyesi için çalışmaya devam ettiğiniz sürece transfer yapmanıza izin verilir. Bireysel L-1 dilekçesi vermişseniz, USCIS’in istihdamdaki değişiklikten haberdar edilmesi gerekir. Bir battaniye dilekçesi girdiyseniz, USCIS’e bildirmeniz gerekmez.

Tamamen farklı bir işveren için çalışmayı planlıyorsanız, L-1 vizesi kapsamında yapamayacağınız için farklı bir vize için başvurmalısınız.

Konaklama süremi L-1 vizesinde nasıl uzatabilirim?

L-1 vizesinde kalış sürenizi uzatmak, USCIS aracılığıyla yapılan ilk dilekçe sürecine benzer. L-Eki ile birlikte I-129 Formlarını ve ayrıca şirketinizin L-gereksinimlerini karşıladığını belirten destekleyici belgelerin yeni versiyonlarını (vergi iadeleri, organizasyon şemaları, şirket bordrosu vb.) Göndermeniz gerekir. 1 vize L-1A sahipleri, kalma süresini 7 yıla kadar uzatabilir ve L-1B sahipleri, 5 yıla kadar uzayabilir.