Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/u9044528/amerikanvizeniz.com/wp-content/plugins/qtranslate-x/qtranslate_frontend.php on line 497

Warning: Parameter 2 to qtranxf_postsFilter() expected to be a reference, value given in /home/u9044528/amerikanvizeniz.com/wp-includes/class-wp-hook.php on line 310

Warning: Parameter 2 to qtranxf_postsFilter() expected to be a reference, value given in /home/u9044528/amerikanvizeniz.com/wp-includes/class-wp-hook.php on line 310

Warning: Parameter 2 to qtranxf_postsFilter() expected to be a reference, value given in /home/u9044528/amerikanvizeniz.com/wp-includes/class-wp-hook.php on line 310

Warning: Parameter 2 to qtranxf_postsFilter() expected to be a reference, value given in /home/u9044528/amerikanvizeniz.com/wp-includes/class-wp-hook.php on line 310
EB5 Sıkça Sorulan Sorular - Amerikan Vizeniz Warning: Parameter 2 to qtranxf_postsFilter() expected to be a reference, value given in /home/u9044528/amerikanvizeniz.com/wp-includes/class-wp-hook.php on line 310
class="page-template-default page page-id-1141 wpb-js-composer js-comp-ver-4.11.2 vc_responsive" data-nicescroll-cursorcolor="" data-nicescroll-cursorwidth="7px">

Follow Us:

EB5 Sıkça Sorulan Sorular

Home EB5 Sıkça Sorulan Sorular

EB5 Sıkça Sorulan Sorular

Kimler EB-5 vizesine başvurabilir?

Yeterli yatırım fonuna sahip herkes EB-5 vizesine başvurabilir. EB-5 sahibi yatırımcıların herhangi bir arka plana veya tecrübeye sahip olması gerekmez.

EB-5 sahiplerinin Green Card (Yeşil Kart) alması ne kadar sürer?

EB-5 Sahiplerinin şartlı Green Card alabilmeleri Için tüm Süreç GENELLİKLE 12-14 ay kadardır.

Bir yılda toplam kaç adet EB-5 yatırımcı vizesi verilir?

Her yıl 10.000’den fazla EB-5 Green Card verilir ve tüm milletler bundan yararlanabilir. Bu sayılar ve aile fertlerini de kapsar. Verilen sayı limitine ulaşılmadığında tek Bir Devletin vatandaşlarına % 7’den fazla bir oranda EB- 5 vizesi verilmez

I-526 formu nedir?

I-526 Yabancı Girişimci Müracaat Dilekçesidir. Bu şekilde, Doğrudan Yatırım Veya Bölgesel Yatırım Merkezleri yoluyla ABD’ye göçmen Olarak Gitmek isteyen EB- 5 Yatırımcıları Tarafından doldurulur. I-526 onaylandıktan Sonra Yatırımcılar şartlı kalıcı yerleşme hakkı Için I-485 formuyla Başvuruda bulunabilirler. Yurt Dışında İkamet edenlerin, vizeyi alabilmesi Için konsolosluk süreçlerinden geçmeleri gerekir.

I-829 form nedir?

I-826 şartları kaldırmak için verilen Girişimci Müracaat Dilekçesidir. Şartlı kalıcı yerleşme hakkına sahip EB- 5 vizeliler tarafından, şartları Kaldırmak adına kalıcı yerleşme statülerinin 2. yıl dönümünden önce başvurulması gerekir.

USCIS tarafından ne tür iş fırsatları kabul edilir?

Bağımsız doğrudan yatırım gereği, program doğrudan projeden kaynaklanan 10 tam zamanlı iş imkânı gerektirir (ekonomik modelleme ile hesaplanan dolaylı iş imkânları hariçtir). Tam zamanlı haftada 35 saat veya daha fazla çalışma anlamına gelir. Çalışanlar ABD vatandaşı kalifiye işçi olarak tanımlanmalıdır. Ancak, proje bir bölgesel merkezdense, onaylı ekonomik metodolojiye dayanan dolaylı ve teşvikli iş imkanlarının hesaplanması kabul edilir, ki bu kriterlerin karşılanmasını çok daha kolaylaştırır. EB5 Projeleri, bağımsız bir analiz tarafından Yeşil Kart’taki koşulun kaldırılması için gerekli iş imkânının tahmin edilmesini gerektirir.

EB-5 vizesi konsolosluk süreci nasıl işler?

Yurt dışı vizesi alabilmek adına Göçmenlik niyetli / niyetsiz başvurulduğu takdirde konsolosluk Tarafından başlatılan süreçtir. EB-5 vizesi Göçmenlik başvurusunda bulunabilmek ve konsolosluk  süreçlerini başlatabilmek için EB- 5 sahibi olunması gereklidir. EB-5 vizesi olmadan göçmenlik  niyetli yatırımcılar ABD’ye şartlı kalıcı oturma izni için giriş yapamazlar.

500.000 ABD Doları tutarındaki yatırımımın yasal kaynağını nasıl belgelendiririm?

Yasal olarak kabul edilen birçok kaynak vardır: yasal bir işten kazanılan sermaye, gayrimenkul yatırımlarının kıymet takdiri, miras, piyango kazançları vs. Daha fazla ayrıntı için göçmen danışmanlık şirketinize ve ABD avukatlarına danışarak durumunuzun değerlendirilmesini ve uygun çözümün belirlenmesini isteyin

Programa uygun olabilmem için bir aile üyesi bana gerekli parayı verebilir mi?

Evet. Aile üyelerinden veya başka kimselerden alınan hibeler intikal vergisi ödendikten sonra yatırım göçü için kullanılabilir. Ancak, yine de hibe edilen paraların yasal kaynağına dair teyit edilebilir bir kanıt sunmanız gerekir.

Ne zaman 500.000 ABD Doları yatırım yapmalıyım?

Bölgesel Merkez yatırımcının temel kabul edilebilirlik gerekliliklerini karşıladığını tespit ettiğinde, yatırımcıdan projeye 500.000 ABD Dolar tutarındaki yatırımı aktarması istenir. Meblağ I-526 başvurusu USCIS’a sunulana dek emanet hesabında tutulacaktır.

EB-5 vizesi için, emre yazılı senetler yatırım sermayesi olarak sayılır mı?

Yatırımlar reel para olarak yapılmalıdır.

EB-5 yatırımı için ailem veya bir akrabam tarafından verilen parayı kullanabilir miyim?

Evet, ancak müracaat ederken bu paranın neden verildiğinin kanıtlanması gerekir.

Ortak banka hesabından gelen fonları para olarak kullanabilir miyim?

Evet, ancak paranın karı / koca ortaklı bir banka hesabından kaynaklanması zorunludur.

EB-5 vizesiyle ilişkili olarak ‘Şartlı’ Green Card nedir?

Şartlı Green Card 2 yıl geçerliliği olan Green Card’dır. EB-5 vizeli Bir Yatırımcı şartsız Green Card sahibi Olmadan Önce şartlı Green Card sahibi olmalıdır. Buna Sahip Olan ve şartları Kaldırmak için başvuran Yatırımcı ve ailesi kalıcı Green Card sahibi olur.

Yeşil kartımın koşullu statüsünün kaldırılması için başvurduğumda, nelerin tespit edilmesi gerekir?

USCIS kararını yatırımcının I-526 dilekçesinde belirtilen iş imkanı oluşturma tahmini ve koşulun kaldırılması için dilekçenin sunulması sırasında oluşturulmuş fiili iş imkanı (I-829 dilekçesi) arasındaki karşılaştırmaya dayandıracaktır. Göçmenlik dairesi yetkilisi 500.000 ABD Doları tutarındaki yatırımın gerçekten I-526 belgesinde belirtilen şekilde gerçekleştirilip gerçekleştirilmediğini ve bu yatırımın en az 10 tam zamanlı iş imkanı sağlayıp sağlamadığını ve oluşturulan iş imkanlarının makul bir süre boyunca sürdürüleceği yönünde beklentinin gerçekçi olup olmadığını değerlendirecektir. Bu sorularının yanıtının olumlu olması halinde, I-829 dilekçesi onaylanmalı ve koşul kaldırılmalıdır.

Süreci nasıl başlatabilirim?

Amerikan Vizesi ile irtibata geçin. Sonrasında biz sizin EB-5 vizesi başvurusu için uygun olduğunuzu garanti etmek adına durumunuzu inceleyip gözden geçirmeye başlayacağız.

Yatırımcı Green Card dilekçesi süreci için hazırlanması gereken temel dokümanlar nelerdir?

EB-5 vizesi Için müracaat edenlerin hazırlayacağı doküman ön listesi aşağıdaki gibidir:
Belge A- Başvuran Kişinin nüfus cüzdanı fotokopisi ve pasaport
Belge B- Başvuran kişininAdli sicil kaydı,
Belge C- Sermaye kaynağının dokümanları,
Belge D-Doğum sicil örneğinin fotokopisi
Belge E- Kişinin 5 Yıla ait banka ekstresinin dokümanları,
Belge F- Varsa Kişinin iş mülkiyetini kanıtlayan belgeler
Belge G – Kişinin son 5 yıla ait vergi beyannamelerinin fotokopisi
Belge H – Kişiye karşı açılmış herhangi bir hukuki veya cezai yargı fotokopisi
(Her EB-5 vizesi sermaye kaynağına Göre Farklılık gösterir onun için bireyin kişisel durumuna Göre Farklı belgelendirme
gerekir.)

EB-5 vizeleri dünyanın her ülkesinden insana açık mıdır?

Evet, kabul edilemez durumların dışında her bireyin başvurma hakkı vardır.

Kimler EB-5 Green Card için uygundur?

Aile, sermaye Kaynağı olarak 500.000 $ gösterdiği ve çocukları 21 yaş altı ve bekar olduğu sürece EB-5 Green Card için uygunluk sağlanır. EB-5 Green Card vizesi için herhangi bir eğitim veya iş tecrübesi gerekliliği yoktur.

EB-5 Yatırımcı Göç Programı Gereği yatırımcının birden fazla çocuğu varsa, bunların tümü yeşil kart almak için uygun mudur?

Yatırımcı 21 yaşın altındaki tüm evlenmemiş çocuklarını dâhil edebilir. 21 yaşın altındaki çocuklarınızdan biri başvuru onaylandığında ABD’de okuyorsa, statüsü öğrenci vizesi sahibinden mukim vizesi sahibi olarak ayarlanacak ve o da göçmen olarak kabul edilecektir.

EB-5 vizesine başvuranların İngilizce bilmesi gerekli midir?

Hayır, başvuran ve ailesi için İngilizce bilmesi gerekli değildir.

EB-5 Yeşil Kart süreçinin ilk aşaması nedir?

EB-5 Yatırım vizesi için gerekli olan sermaye kaynağının geçerliliğini teyit etmektir. Bunun dışında, para kaynağının
ülkeden çıkışının sorun olmayacağı Bölgesel Yatırım Merkezlerine transferinin gerçekleşebileceği yolları bulmak gerekir.

EB-5 vizesi için başvuran kimse için sürecin en zor kısmı ne olabilir?

ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri, yatırımcının sermaye kaynağına çok önem gösterir. Dolayısıyla, özenle hazırlamalıdır. Önemli noktalardan bir tanesi ise son 5 yıllık vergi beyannamesi dosyalarıdır. Ayrıca bir kişi, bir tane EB-5 yatırımcısı olarak yeterli ve etkili bir biçimde anlatılır.

Bölgesel Yatırım Merkezleri ile yatırım yapmanın avantajı nedir?

Bölgesel Merkezlere yatırım yapmanın başlıca avantajları şunlardır:
– Alternatiflere nazaran düşük miktarda yatırım gerekmesi. Standart 1.000.000 $ ‘lık aksine, Bölgesel Merkezlere yatırım için 500.000 $ gereklidir.
– Düşük aktiviteli Yatırım fırsatı vardır. Bölgesel merkezler kişilerin yerine Parayı Kontrol edip aktif tuttukları İçin, yatırımcılardan aktivite beklenmez. Ayrıca Merkez, yatırımınızın 10 kişilik istihdam oluşturacağını da garanti eder.
– 10 kişilik istihdam oluşturma ‘gerekliliğinin daha kolay sağlanması söz konusudur. Yatırımı Kendiniz yaparsanız,
10 kişiyi istihdam etmek zorundasınız ancak Bölgesel Merkezler bunu sizin Adınıza Dolaylı yollardan da yapabilir.
Özellikle İşçiler kazançlarının Bir kısmını yemek, kıyafet, Aileleri ve kendileri için harcadığından ister istemez
yatırımınız dolaylı yoldan istihdamı da gerektirir.
– Ekonomistler belli coğrafik bölgelerdeki direkt yatırımların ilave istihdam oluşturduğunu gösteren bir ‘çarpan analizi’ tablosu geliştirdiler. Bu tablolar için de belli bölgelerdeki belli endüstriye yapılan 1 $ yatırımın kaçtığı dolayısıyla istihdam yarattığını da gösteriyor. Yatırımcıları Bölgesel Merkezler’e yönlendirmek için, göçmenlik kuralları Bölgesel Merkezler’e çarpan tabloları oluşturmak izni verir. Böylece Bölgesel Merkez’in yapması gereken 10 kişilik istihdamı arttırır. Bunu işe yarar şekilde ya da dolaysız bir şekilde yapmak Amerikan iş kolları için 10 kişilik istihdam şartını yerine getirmesidir. – Sonuçlar potansiyel olarak daha öngörülebilirdir. Sağlam ve iyi işletilen Bir Bölgesel Merkez seçerseniz, geçmiş performanslarına bakarak şartlı Green Card başvurularının kabulünde ne kadar başarılı olduklarını görebilirsiniz.

Amerikan hükümeti sermaye kaynağının yasallığı konusunda katı olmuyor mu?

Yasadışı yapılanma (suç faaliyetleri vb.) direkt / dolaylı mülkler sermaye olarak kabul edilemez. Uygulamada ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri yasadışılık konusunda çok katıdır.

Yatırım amaçlı kabul edilebilen mülkiyet çeşitleri nelerdir?

Nakit para, teçhizat, envanter, diğer maddi mallar, nakit benzeri değerler ziyaretinde mülk sahibi Tarafından teminatlandırılmış kıymetli şeyler EB-5 Için Geçerli Yatırım Türleri arasındadır. Herhangi bir şirkete Verilen Veya yatırımcıyla Şirket Arasındaki ödünç para Yatırım Türü Olarak Kabul edilemez Çünkü bu uç para transferleri Yatırım riski ‘içermez. Tüm sermaye, Amerikan doları adil piyasa fiyatı tutarında olmalıdır.

Gelir kaynağı gösterme için ne tip kanıt gereklidir?

Yasal gelirden önce gerçekleştirdiğiniz yatırım için gerekli kanıtlar: Son 5 yıllık vergi beyannameleri
Son birkaç yıla ait banka hesap dökümleri
Maaş dökümleri
Önceki işverenlerden alınan maaş dökümleri
Kendi işiniz varsa, bu işe ait son birkaç yılın vergi beyannamesi
Eğer sermaye kaynağı olarak kendi işinizi seçerseniz, işinizin ve mülkiyetinizin sicil kayıt belgeleri
Sermaye şirketi ise, gerekli belgeler şirket ahitnamesi, hisse senetleri vb.
Son bir yıla ait şirket banka hesap dökümleri (sermaye şirketi olduğu)
Elde Edilen Sermaye Faktörleri İçin Gerekli Kanıtlar:

Sermayenin yatırımcıya aktarıldığını kanıtlayan belgeler
Bağışı çevreleyen şartlar ve neden yapıldığını gösteren belgeler
Varsa, bağışlanan paranın vergi beyannameleri
Bağışçının finansal geçmişini gösteren duruma ait kişisel vergi beyannameleri ve bağışın kaynağının dokümanları
– Miras vasıtasıyla elde edilen sermaye kaynağı için gerekli kanıtlar:
Merhum ve yatırımcı arasındaki ilişkiyi gösteren belgeler
Merhumun ölüm raporu
Yatırımcının mirastan kalan sermayesine talep dosyaları
Varsa, mirasın vergi beyannamesi
Eger mirastan kalan sermaye kaynağına iliskin dosya Eksikliği Varsa, yatırımcının mirasçıyla alakasını kanıtlayan belgeler (mirasın miktarı vb.) zorunludur.
– İşlemlerden elde edilenler sermaye kaynağına ilişkin gerekli kanıtlar:
Ticaret satışları
Fiiliyat
Banka hesabı dökümleri
İşlemlerden gelen fonların yatırımcının hesabına aktarıldığının kanıtına dair belgeler
Satış öncesi ve sonrası ticari sicil kayıtları

Satış işlemlerinden sorumlu muhasebe şirketinden
mektup (satış, satış fiyatı ve alıcı bilgileri)
Tescilli bir muhasebeci tarafından onaylanmış, işin /
mal varlığının değerini gösteren finansal belgeler
– Gayrimenkul satışları için gerekli arşivler:
Satın alma anlaşması
Nihai çözüm beyannamesi
Satışların makbuzu
Emlak vergisi ödemeleri
Tapu transferi delili
Son 5 yılın gayrimenkul satışlarının vergi beyannamesi belgeleri
Hisse senedi satışları için gerekli kanıtlar
Şirketin kuruluş belgeleri veya şirket tescil belgeleri
Hisse alım sözleşmesi
Komisyon şirketinden yatırımcının hesabına yapılan hanelerin satışlarının kazancını kanıtlayan belgeler
Hisse satışlarının vergi beyannamesi belgeleri
Hisse senedi işlemi raporu
Krediden gelen yatırım fonlarına ilişkin gerekli belgeler:
Kredi sözleşmesinin şartları
Kredi transferini kanıtlayan dokümantasyon
Borç verenin şirketinin kuruluş sicilleri, şirketin / kişinin vergi beyannameleri

ABD yeşil kartı ne tür faydalar ve avantajlar sağlayabilir?

Amerika Birleşik Devletleri’ne yerleşmek için herkesin kendi nedenleri vardır. Yeşil kart sahibi olmak bu planı oldukça kolaylaştırır ve birçok avantajda sunacaktır. EB-5 Göçmen Yatırımcı Programı aracılığıyla Amerika Birleşik Devletleri’ne kalıcı olarak yerleşme hakkında sahip olanlara ABD vatandaşlarının sahip olduğu hakların çoğu tanınmaktadır. Yeşil kart ayrıca size, eşinize ve 21 yaşın altındaki çocuklarınıza da Amerika Birleşik Devletleri’nde dilediğiniz yerde yaşama ve dilediğiniz gibi gelip gitme hakkı da verir. Yeşil kart sahipleri Amerika Birleşik Devletleri’nde özgürce çalışabilir ve şahıs şirketleri ya da kurumsal girişimler kurabilir. Kalıcı mukimlerin ülke içerisinde çalışmak veya iş açmak için çalışma vizesine ihtiyacı yoktur. Temel eğitim ve üniversite eğitimi açısından dünyanın en iyi uluslararası kurumlarından birçoğu Amerika Birleşik Devletleri’ndedir. Bir ABD vatandaşı olarak yatırımcılar bu elit okullar için nispeten daha düşük eğitim ücretleri ödeyebilirler. Amerika Birleşik Devletleri’nde hayat pahalılığı diğer büyük ve gelişmiş birçok ülkeden daha düşüktür. Tüketici malları, hizmetler ve barınma da birçok ülkeden çok daha ucuzdur. Amerika vatandaşları devlet okulu, sağlık desteği ve tıbbi destek, emeklilik için sosyal güvenlik ve çok daha fazlası gibi çok sayıda sosyal hak ve irtifak haklarına sahiptir. Kalıcı yeşil kart sahibi olarak, bu temel hakların aynısı size de tanınacaktır. Amerika Birleşik Devletleri’ne yerleşmek için herkesin kendi nedenleri vardır. Yeşil kart sahibi olmak bu planı oldukça kolaylaştırır ve birçok avantajda sunacaktır. EB-5 Göçmen Yatırımcı Programı aracılığıyla Amerika Birleşik Devletleri’ne kalıcı olarak yerleşme hakkında sahip olanlara ABD vatandaşlarının sahip olduğu hakların çoğu tanınmaktadır.
Yeşil kart ayrıca size, eşinize ve 21 yaşın altındaki çocuklarınıza da Amerika Birleşik Devletleri’nde dilediğiniz yerde yaşama ve dilediğiniz gibi gelip gitme hakkı da verir.

EB-5 vizesine talep her türlü spesifik soruyu detaylı bir şekilde kim cevaplayabilir?

EB-5 vize programı Amerika’da kalıcı Green Card alabilmenin hızlı bir yoludur. Ancak herhangi bir yatırım yaparken yatırımcı yatırımın risklerini de, olabildiğince en aza indirmek için, bilgi sahibi olunmalıdır. Nova Danışmanlık her türlü sorularınız için hizmetinizdedir.

ABD’de projeyi ve projeye dâhil olan kişileri ziyaret etmek istiyorum. Bu mümkün mü?

Hali hazırda tamamlanmış ve yapım aşamasında olan projeleri ziyaret edebilirsiniz. Florida’daki ekibimiz sizi projenin kilit ortaklarıyla tanıştırmaktan memnuniyet duyacaktır. Bizi ziyaret etmek isterseniz, bize muhtemel ziyaret tarihinizi bildirin ve biz de ziyaretinizi ayarlayalım.